روانکاوی

کاربرد نظریه ماهیت انسان در درمان مشکلات روانی

کاربرد نظریه ماهیت انسان در درمان مشکلات روانی

ماهیت انسان از نظر دکتر موسی زاده

نظریه التقاطی_ نسبی گرا

انسان ترکیبی از جسم مادی و روح غیر مادی است.

جسم انسان در سه سطح ذرات بنیادی و انرژی و کوانتوم عمل می کند. جسم از بدن و مغز تشکیل شده است. بدن ساختمانهایی را شامل میشود که ملکول ها و انرژی لازم برای مغز را تامین میکنند.
مغز شامل نورونها و مدارهای عصبی است و در حکم سخت افزار روانشناختی می باشد و با استفاده از انرژی آزاد شده از گلوکز اطلاعات را به شکل مولکولهای خاص در اتصالات عصبی ذخیره میکند. شخصیت در حکم نرم افزار روانشناختی بوده و شامل اطلاعاتی است که به شکل افکار و هیجانها و رفتارهای تقریبا دائمی در حافظه طولانی مدت ذخیره شده اند و شیوه پاسخ گویی به محرکهای بیرونی و درونی را تعیین میکند. در اثر تعامل مغز و شخصیت و در سطح کوانتوم ذهن ایجاد میگردد. مغز زنده و هوشیار نمی تواند بدون ذهن باشد. ذهن شامل آن چیزی است که در واحد زمان توسط روح درک میگردد.

روح جوهره ناشناخته و عامل اختیار و آزادی بوده و باعث ایجاد قدرت انتخاب میگردد.

در این نظریه اختیار و آزادی انسان تابع شخصیت و مغز است‌. هر چقدر مغز و شخصیت سالمتر باشند ذهن محتوی مناسب تری خواهد داشت و قدرت انتخاب روح بیشتر خواهد شد‌
در این نظریه انسان مسئول است و هرچقدر مغز و بدن و محیط بیرونی سالمتر باشند مسئولیت فرد افزایش می یابد‌.

به این ترتیب انسان موجودی ۶ لایه است:
  1.  لایه اول جوهر انتخاب کننده. نام قدیمی این لایه روح است. این لایه معادل کاربری است که از رایانه استفاده می کند. روح نیز از بدن و مغز برای رسیدن به اهداف استفاده می کند. روح از جنس غیر مادی است ولی بدون مغز نمی تواند در جهان مادی عملی انجام دهد. روح بدون مغز مانند فردی است که در خلا معلق است. منشا روح مانند منشا کائنات از جهان ناشناخته غیر مادی است‌. وظیفه روح گرفتن تصمیم و انتخاب گزینه هایی است که در ذهن ظاهر شده اند. دانش تنها عاملی است که روح را ارتقا می دهد.
  2. لایه دوم ذهن. ذهن آن چیزی است که در زمان و مکانی خاص در هوشیاری ظاهر میشود. ذهن معادل صفحه مانیتور رایانه است. با مهارت ذهن آگاهی میتوان ذهن را مدیریت کرد.
  3. لایه سوم شخصیت. شخصیت حافظه ما و مجموعه افکار و هیجانها و رفتارهای نسبتا دائمی ماست . شخصیت معادل ویندوز رایانه است. با رواندرمانی میتوان شخصیت را ارتقا داد.
  4. لایه سوم مغز . مغز معادل سخت افزار رایانه است. برای ارتقا مغز از دارو و جراحی استفاده میکنیم
  5. لایه پنجم بدن. بدن معادل منبع نیروی رایانه است.
  6. لایه ششم . محیط بیرونی. محیط محل استقرار بدن و منشا محرکهای خارجی است.
چگونه از این نظریه در تشخیص و درمان مشکلات روانی استفاده می کنیم؟

طبق این نظریه انسان از شش لایه تشکیل شده که لایه اول روح یا قدرت انتخاب است برای ارتقای این لایه افزایش سواد و تجربه لازم است و روح انسان وقتی نیرومند تر خواهد بود که با سوادتر باشه روح میتونه لایه های پایین تر از خودش رو کنترل کنه و تا حد امکان آن را تغییر بده. بنابراین در جلسات مشاوره و روان درمانی تلاش می‌کنیم با دادن اطلاعات، سواد و تجربه کافی برای مراجعین ایشان را برای تغییر دادن لایه های پایین تر و درمان مشکلات روانی باسوادتر و با انگیزه تر کنیم.
لایه دوم زن مانند مانیتور کامپیوتر محلی است که در آن احساسات و افکار و رفتار را ظاهر می شوند و در واقع محتوای هوشیاری ما را تشکیل می دهند و برای اصلاح مشکلات ذهنی از ذهن آگاهی استفاده موزه نباید مهارتی است که با دقت هرچه تمام تر به مراجعین آموزش داده می شود.

لایه دوم شخصیت هست. شخصیت بخشی از انسان هست که خاطرات، حافظه، افکار و احساسات در آنجا ذخیره سازی و تولید می‌شود. در واقع نرم افزار کامپیوتر انسان شخصیت است و مانند ویندوزی هست که بر روی کامپیوتر نصب شده است. برای درمان مشکلات شخصیتی از مشاوره و روان درمانی استفاده می کنیم.

لایه چهارم مغز انسان. مغز انسان یک سخت افزار, یک ماشین و مجموعه ای از سلولها و مدارهای عصبی است. برای درمان مشکلات مغزی از دارو، جراحی و اخیراً از امواج الکترومغناطیسی هم استفاده میشود.

لایه پنجم بدن. اگر بدن انسان درست کار نکند نمی تواند انرژی و مواد لازم را برای مقطع تامین کند و در این صورت مشکلات روحی روانی آشکار خواهد شد بعضی بیماریهای سیستمیک در بدن می دونم مستقیماً بر روی مغز هم تاثیر بگذارم و عملکرد مغز را مختل کنند. برای درمان بیماری‌های بدن انسان از علم پزشکی استفاده می کنیم.

لایه ششم محیط بیرونی و سایر انسان هایی هستند که فرد با آنها در ارتباط است.
اگر این ارتباط ها ایجاد استرس بکنند انسان به بیماری‌های روانی و روحی مبتلا خواهد شد. برای درمان مشکلاتی که به دلیل اختلال در روابط انسانی با قرار گرفتن در محیط فیزیکی نامناسب ایجاد میشه از اصلاح ارتباط داد مشاوره و اصول جامعه شناسی و یا تغییر محل زندگی استفاده می کنیم.

بنابراین برای درمان مشکلات روحی روانی از افزایش سواد و تجربه، مشاوره و روان درمانی ،آموزش ذهن آگاهی، داروها و مداخلات پزشکی مناسب و همچنین اصلاح ارتباطات و اصول جامعه شناسی استفاده می کنیم.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره