روانکاوی

گرسنگی، تمایل و ولع

گرسنگی، تمایل و ولع

تفاوت میان گرسنگی، تمایل و ولع ها را یاد بگیرید
امروز قرار است مهارت بسیار مهمی را یاد بگیرید: توانایی تشخیص تفاوت میان/ اینکه آیا صرفاً خواهان غذا خوردن هستید، یا واقعا گرسنه اید و یا اینکه ولع دارید؟ با تمرین موارد زیر، کشف کنید که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید:

• هر یک ساعت، هر جا که هستید، در حال انجام هر کاری که هستید، تا زمانی که برای خوابیدن به تختخواب بروید، از خودتان بپرسید: آیا الان دلم می خواهد غذا بخورم؟

گرسنگی، تمایل و ولع

• در صورتی که پاسخ شما بلی است، به آنچه که در دهان، گلو و بدنتان جریان دارد توجه کنید. بعد سوالات زیر را برای برچسب زدن به تجربه تان از خود بپرسید و آنها را در صحنه بعد یادداشت کنید.

• آیا حداقل چند ساعتی از آخرین باری که غذا خوردید، گذشته است؟ آیا احساس می کنید شکم تان خالی است؟ و آیا در صورتی که چیزی بخورید، احساس رضایت خواهید کرد؟ در صورتی که پاسخ شما بلی است، احتمالا شما گرسنه اید.

• آیا واقعاً شکمتان آرام است، اما صرفاً دلتان می‌خواهد چیزی بخورید؟ در صورتی که پاسخ شما بلی است احتمالاً شما میل به غذا دارید.

• آیا در شما تمنای شدیدی برای خوردن یک غذای خاص یا نوعی خوراکی همراه با احساس اشتیاق مصرف در دهان، گلو یا بدنتان وجود دارد؟ در این

صورت، احتمالاً شما دچار ولع هستید.
یکی از افرادی که در حال رژیم گرفتن بود و او مشاوره می‌دادم، این تمرین را بسیار مفید توصیف کرد. نه تنها او متوجه شد که به هر تمایل یا تمنایی برای خوردن، برچسب گرسنگی زده است، بلکه فهمید که ولع ها و گرسنگی او در حال گذار و رفت و آمد هستند و بدتر نمی شوند.

چه فکری می‌کنید؟

فکر مخرب: می دانم چه موقع گرسنه ام و چه موقع گرسنه نیستم. نیازی به کامل کردن این کاربرگ ندارم.
فکر مفید: شانس وجود هر سه هست، گاهی اوقات دچار یک تمایل یا ولع می‌شوم، اما اگر به آن برچسب گرسنگی بزنم، این کار در من بهانه‌ای برای خوردن ایجاد می کند. امروز خود نظارت گری تفاوت میان آنها باعث می‌شود که به احتمال بیشتری دیگری از این بهانه ها در آینده استفاده نکنم و خط پایان روی افزایش وزنم بکشم.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره