روان درمانی فردی

گستراندن حوزه نظريه يادگيری

گستراندن حوزه نظريه يادگيری

در صورت حفظ يا افزايش موفقيت آميز يك حس بدنی خوشايند، رفتار اشتياق تقويت می شود (تقويت مثبت). رفتار آزارنده نيز زمانی تقويت می شود كه حس بدنی ناخوشايندی به طور موفقيت آميز (اغلب به واسطه رفتار اجتنابی) كاهش يابد (تقويت منفی)

گستراندن حوزه نظريه يادگيری

همانطوركه در كار اوليه بی اف اسكينر توضيح داده شده است، يادگيری عامل هنگامی رخ می دهد كه رفتار برای توليد پيامدها، بر محيط «عمل» كند. او برای اثبات شرطی سازی عامل به پيامدهای خوشايند و ناخوشايند يك محرك بر ارگانيسم تكيه كرد. تلاش برای افرايش حسهای بدنی خوشايند و كاهش حسهای بدنی ناخوشايند نيز رفتارهای عامل را شكل می دهد، به استثنای اينكه در سطح تجربی رفتار، اين حسهای بدنی اغلب در سطح زير آستانه ای آگاهی (خودكار) نمود خواهند داشت..

جريان پيوسته رفتار عامل

جريان پيوسته رفتار عامل دقيقا هدف مراقبه ذهن آگاهی است و به همين دليل در MiCBT مورد تأكيد قرار گرفته است. از توصيف بالا يك دلالت قوی برمی آيد: همه رفتارهای آموخته شده فارغ از اينكه سطح پردازش مورد نظر ظريف يا آشكار باشد، دست خوش يادگيری عامل می شوند. اظهار شده كه همه اشكال شرطی سازی شامل يادگيری عامل بوده و به آن وابسته اند. آنها لايه هايی از شرايط مازاد بر نيازند كه می توانند يادگيری را فقط در صورتی ايجاد كنند كه يادگيری عامل در مبدأ فعال باشد. ورای جفت كردن ظاهری يك محرك و يك پاسخ، حسهای بدنی وجود دارند كه بايد تجربه كنيم و به آنها پاسخ دهیم.

به عبارت فنی، حس احشايی بر پاسخ «عمل» می کند از این دیدگاه عاملهای واقعی اند كه هميشه در مبدأ يادگيری نمايان می شوند. برای روشن شدن اين مسئله به مثال چگونگی وابستگی شرطی سازی كلاسيك به فرايندهای عامل می پردازيم. برای مثال تصور كنيد در كشور در حال توسعه ای مسافرت می كنيد و در پيشخوان رستوران كوچكی سالاد فصل سفارش می دهيد. چند هفته در مسافرت بوده و غذای كنسرو شده مصرف كرده ايد. صاحب رستوران با لبخند گرمی به شما سلام می كند. شما نيز ممكن است لبخند بزنيد و به طور متقابل سلام كنيد. همانطور كه منوی غذا را می خوانيد، نگاهی به غذاهای سالم محلی و مواد اوليه غذا می اندازيد و گرسنگی شما شديد می شود. علت چنين مسئله ای اين است كه در گذشته اين اجزا را با سلامتی و بهزيستی مرتبط كرده ايد، مفهومی كه برای شما با اطمينان خاطر و حتی شادكامی مرتبط بوده است. بهرعبارت ديگر، پاسخ مثبت شما بهدطور كلاسيك شرطی شده است. كلمات چاپ شده مربوط به نام مواد اوليه، محرك شرطی، و پاسخ شما يك پاسخ شرطی است. تا اينجا اوضاع خوب پيش می رود.

گستراندن حوزه نظريه يادگيری
DMU Central 2013 prospectus facilities

همانطوركه منتظر غذا هستيد، كتابچه راهنمای گردشگری را از كيفتان درمی آوريد تا درباره محل مورد نظر اطلاعاتی به دست آوريد، به پاراگرافی می رسيد كه نوشته است: از آنجا كه خاك منطقه برای كاشت كاهو مناسب نيست و كشاورزان محلی پول كافی براي خريد كودهای استاندارد ندارند، از مدفوع انسان به عنوان كود استفاده می كنند. از آنجا كه مدفوع انسان در گذشته براي شما با كثافت و بيماری پيوند خورده است، نگران می شويد. وقتی غذا سرو می شود، به تكه كاهوی موجود در بين ديگر مواد نگاه می كنيد و حالت تهوع به شما دست می دهد.

حالا ديگر به صاحب رستوران لبخند نمی زنيد و كل غذا را برمی گردانيد، پولش را ميدهيد و رستوران را ترك ميكنيد و از سوپرماركت سبزيجات كنسروشده می خريد. روی جلد كنسرو را می خوانيد و مطمئن می شويد در منطقه ديگری توليد شده است و خيالتان راحت می شود. در اينجا نيز پاسخ شما به طور كلاسيك شرطی شده است. در موقعيت اول، تصور مثبت مربوط به مفيد بودن سبزيجات برای بدن (رمزگذاری ضمنی دلپذير بودن) باحسهای بدنی خوشايند هم ظهور شده است. پاسخ شما يعنی ميل به خوردن و خواندن درباره غذا به طور مستقيم به احساسهای بدنی خوشايند مرتبط است. اگر نمی توانستيد حسهای بدن را دريابيد، پاسخ شما متفاوت بود.

تصور منفی

در موقعيت دوم، تصور منفی شما درباره اينكه مصرف كاهوی پرورش يافته روی چنان كودی سلامت شما را تهديد ميكند (رمزگذاری ضمنی ناخوشايند بودن)، با حسهای ناخوشايند بدن هم ظهور می شود. پاسخ شما (برگرداندن كل غذا و ترك رستوران و غيره) به طور مستقيم به حسهای منفی بدن مرتبط است. هرگاه در اين منطقه گرسنه شويد، احساسهای بدنی ناخوشايند به سراغتان می آيند. به خاطر داشته باشيد كه غذای كنسروشده در اين موقعيت حسهای بدنی خوشايند توليد ميكند و ديگر كسل كننده نيست. اين پاسخ منفی به غذای كنسرو شده در اين شرايط خاموش شده است و شرطی سازی تقابلی محسوب می شود، زيرا حال غذای كنسروشده را با پاكيزگی و آسودگی خاطر مرتبط می كنيد. با وجود اين اگر ظهور حسهای بدنی ناخوشايند به همه غذاهای آن منطقه تعميم يابد، احتمالاً مسافرت را كوتاه خواهيد كرد. در مثال بالا محرك غيرشرطی فقط شامل كاهوست، اما به زودی از همه محصولات تازه (محرك شرطی) اجتناب می شود (پاسخ شرطی)، زيرا افكار ناخوشايند مربوط به تهديد بيماری با حسهای ناخوشايند بدن هم ظهور می شوند كه به واكنش آزارنده اشمئزاز و اجتناب می انجامند. اصل اساسی مورد نظر عبارت است از شرطی سازی عامل. تجربه آزارنده حسهای بدنی ناخوشايند ابتدا تجربه گرسنگی و سپس بی علاقگی به غذای كنسروشده را حذف می كند. يك پاسخ برای شرطی شدن نيازمند تجربه است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره