روان درمانی فردیروانکاوی

گوش بزنگی بیش از حد

گوش بزنگی بیش از حد

اگر بیمار به طور افراطی به بازنگری افکار خود مشغول باشد و برای مسدود کردن و سرکوب کردن افکار ناخوشایند، گوش به زنگی بیش از حد به خرج دهد،

اقدامات درمانی لازم است. این اشخاص اظهار می کنند که به طور دائم در حالت دفاعی و محافظت شدید از خود قرار دارند. حالت خود دفاعی گوش به زنگی و بازنگری افکار و به خصوص این موضوع که آیا این گوش به زنگی تا به حال موفق به برقراری آسایش و آسودگی در شخص شده است یا نه، مورد بحث قرار می‌گیرد.

گوش بزنگی بیش از حد

مثال‌هایی که بیماران بیان کرده‌اند به قرار زیر است:

• همیشه باید در حال تدافعی باشم.
• به طور دائم افکار خود را بررسی می کنم.
• اگر افکار خود را کنترل نکنم، اتفاقات بدی روی خواهد داد.
• اگر اتفاق بدی، در اثر عدم کنترل افکار خود، رخ دهد، من احساس مسئولیت خواهم کرد.
• اگر موفق به کنترل افکار خود نشدم، به این معناست که من شخصی ضعیف و فاقد صلاحیت هستم.
• اگر افکار خود را کنترل نکنم، مجازات می‌شوم.

آزمایش رفتاری

یک آزمایش رفتاری، که در آن بیمار تاثیرهای خودداری از کنترل و مراقبت مداوم افکار خود را پیش‌بینی کند، به کار گیرید و سپس به طور واقعی در یک مدت و مکان مشخص از آن افکار اجتناب کند. بیماران ایده ی آزادباش را در اینجا و در یک مدت معین، مفید احساس کردند ۔ آنها حتی می‌توانستند یک نشان ساده به علامت آزادباش در این مدت به لباس خود وصل کنند تا به خود یادآوری کنند، که در مدت آزادباش به سر می‌برند. سپس توجه آنان را به تفاوت برداشتن آن نشان و از سرگیری احساسات مسئولیت جلب کنید.

گوش بزنگی بیش از حد

آیا اتفاق ناگواری درآمدت آزادباش رخ می دهد؟ آیا آنان واقعا احساس امنیت کامل یا بیشتر می کنند، هنگامی که گوش به زنگی خود را از سر می‌گیرند؟ آیا پیش‌بینی‌های آنها درست از آب درآمد؟ آیا کنترل خود را از دست دادند؟ کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی که می بایست در سر خدمت خود بیش از حد گوش به زنگ باشند و بنابراین به استراحت و آزادباش احتیاج دارند، به بیمار کمک می کند که گوش به زنگی خود را به طرز معقول‌تر و با توقع کمتر تحلیل کند. بیماران نیز، همانند کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی، احتیاج به مرخصی برای دقت و تمرکز بیش از حد دارند.

مردی ۳۵ ساله از احساس کاذب مسئولیت درباره لزوم مراقبت از سلامتی و امنیت فامیل، بستگان و دوستان رنج می برد، در نتیجه به طور دائم به دنبال اطلاعات مرتبط با سلامتی و امنیت می‌گشت و مقدار زیادی مقالات و مجلات در این زمینه را جمع‌آوری کرده بود و بی درنگ به دوستان و بستگان خود درباره ی اطلاعات مربوط به سلامت آنها گزارش می‌داد. نیاز به مراقبت از آنها، توسط سوگیری های شناختی او در جهت همجوشی فکر ۔ عمل حادتر شده بود؛ او نگران بود که تنها فکر کردن درباره ی خطراتی که امنیت آشنایان او را تهدید می‌کند، در واقع می‌تواند خطر آسیب رسیدن به آنها را افزایش دهد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره