درمان چاقی و دردهای مزمن

 

درمان چاقی

 

روان درمانی چاقی ( درمان چاقی‌ )

شواهد زیادی در مورد اثربخشی مداخلات تغذیه‌ای و ورزشی وجود دارد. با این وجود، درصد قابل توجهی از افراد با وجود دریافت توصیه‌های تغذیه‌ای و ورزشی، در برنامه‌های کاهش وزن، با شکست‌های درمانی مواجه می‌شوند. چرا؟ به نظر می‌رسد بایستی پاسخ این معما را در جنبه‌های روانشناختی چاقی جستجو کرد. مشکلات روان شناختی افراد چاق متغیر است و شخصیت خاصی وجود ندارد که همراه با چاقی باشد. برخی بیماران ممکن است تحت درمان روان تحلیلی بینش گرا کاهش وزن پیدا کنند ولی این درمان موفقیت چندانی نداشته است. رایج ترین مداخلات روان شناختی عبارتند از:

 

مصاحبه‌ی انگیزشی درمان چاقی

کمک به مراجع به منظور افزایش انگیزه در جهت: حفظ وزن، در افرادی که قبلا اضافه وزن داشتند و الان وزن خود را کاهش داده‌اند؛ کاهش وزن، در افرادی که نسبت به تغییر وزن تردید دارند و یا باورشان به توانایی خودشان در کاهش وزن کم است. در واقع این مداخله، مکمل اقدامات متخصصان تغذیه و طب ورزشی است و میزان پیروی بیماران را از توصیه‌های متخصصان افزایش می‌دهد.

 

مداخلات رفتاری درمان چاقی

تغییر رفتار موفق ترین روان درمانی است و روش انتخابی محسوب می شود. به بیماران یاد داده می شود که نشانه های بیرونی مربوط به خوردن را شناسایی کنند و غذای مصرفی در شرایط خاص نظیر هنگام رفتن به سینما یا تماشای تلوزیون یا در جریان برخی حالات هیجانی خاص نظیر اضطراب یا افسردگی را یادداشت کنند. بیماران می آموزند الگوهای تغذیه ای جدیدی پدید آورند (نظیر آهسته غذا خوردن، خوب جویدن غذا، مطالعه نکردن هنگام صرف غذاو غذا نخوردن در موقعیت های غیر نشسته). درمان های شرطی سازی عامل و گروه درمانی نیز موفقیت آمیز بوده اند.

 

مداخلات شناختی درمان چاقی

شناسایی و چالش با افکار منفی که مانع پیشرفت برنامه‌ی کاهش وزن هستند.

 

آموزش روانی درمان چاقی

آموزش و دادن اطلاعات درباره چاقي و عوامل مؤثر بر آن، نقطه تنظيم و تطابق سوخت و سازي روش‌هاي درمان چاقي، رژيم گرفتن، و اثرات آن بر خلق، رفتار و وضعيت جسماني، افزایش پذيرش خود، تصوير بدني و عزت نفس ، عوارض چاقي شديد، روش‌هاي كاهش استرس و فعاليت‌هاي جايگزين.

 

 

 

دردهای مزمن

 

روان درمانی دردهای مزمن

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا از پزشکان خواسته تا درمان های مناسب دیگری را برای تسکین دردهای مزمن ارائه کنند

پژوهشگران مؤسسه پژوهشی “گروپ هلت” (Group Health) در سیاتل آمریکا می‌گویند، درمان‌های شناختی-رفتاری و تقویت ظرفیت‌های روانی، جایگزین مناسبی برای مسکن های تخدیری در درمان دردهای مزمن است.

 

در آمریکا نزدیک به ۲۵ میلیون نفر از دردهای مزمن رنج می برند و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (سی.دی.سی) اخیرا نسبت به خطر جدی و رو به رشد اعتیاد به مسکن های مخدر هشدار داده است.

این مرکز، تجویز و مصرف بی رویه داروهای مخدر برای کنترل درد را یک بحران بهداشتی می‌داند و می‌گوید، استفاده نامناسب، مسمومیت و مرگ ناشی از این داروها به بالاترین میزان خود از زمان ساخت آنها رسیده است.

 

سی.دی.سی همچنین از پزشکان خواسته است تا درمان های مناسب دیگری را برای تسکین دردهای مزمن ارائه کنند؛ که موسسه پژوهشی گروپ هلت در این زمینه پیش قدم شده است.

دکتر دانیل چرکن از پژوهشگران این مؤسسه می‌گوید، “یکی از مهم ترین یافته های جدید این است که عوامل روانی نقش بسیار مهمی در دردهای مزمن خصوصا کمر درد، ایفا می‌کنند.”

 

پژوهشگران این موسسه دو شیوه درمانی متفاوت با تمرکز همزمان بر جسم و روان را مورد آزمون قرار دادند. یکی از آنها به درمان شناختی- رفتاری موسوم است.

به گفته دکتر چرکن “درمان شناختی-رفتاری به بیمار کمک می‌کند تا رفتارها و الگوهای روانی را، که منجر به تشدید درد می‌شوند، شناسایی و با تغییر آنها به کنترل درد کمک کنند.”

 

شیوه دیگر ذهن آگاهی یا حضور در لحظه است که با استفاده از یوگا و تمرین های آرمیدگی به اعتلای ظرفیت روانی و تسکین درد کمک می‌کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر در خصوص درمان چاقی به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

  • نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

  • نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید .

0/5 ( 0 نظر )
Call Now Button