روان درمانی فردی چیست

روان درمانی یک شیوه ی درمانی برای اختلالات روانی و مشکلات روان شناختی و هیجانی است که مبتنی بر رابطه ی منحصر به فرد بین روان درمانگر و مراجع است . در این شیوه از ابزار کلامی و همچنین تکنیک های مختلف برای دست یافتن به تغییر استفاده می شود.

 

روان درمانی فردی

 

اهداف روان درمانی فردی

برطرف شدن علایمی که منجر به پریشانی شده اندتغییر الگوهای رفتاری آشفته بهبود روابط بین فردی مقابله ی بهتر با استرس های زندگی رشد شخصی و بالیدگی فردی

 

انواع روان درمانی

روان کاویروان کاوی یکی از رایج ترین سبک های روان درمانی است که بر پایه ی نظریه روان تحلیل گری بنا شده است. در این نظریه اعتقاد بر این است که رفتار انسان توسط تجارب گذشته او تعیین می گردد. تمرکز این درمان به روی افزایش آگاهی مراجع از رفتارها و افکار ناهشیار و بدست آوردن بینشی درباره ی احساست و انگیزه هایش است. درمانگران در این شیوه ی درمانی از تکنیک های مختلفی اعم از کاوش تجارب زندگی فرد، مقابله با هیجانها، باورها ورفتارها و تفسیر افکار ورفتارها استفاده می کنندرواندرمانی بین فردیبر روی زندگی فعلی و روابط درون خانواده، محیط کار و محیط اجتماع تمرکز می کند. در این روش درمانی فرد یاد می گیرد که چگونه شیوه ای را که با دیگران تعامل می کند مورد ارزیابی قرار دهد و راهبردهایی را برای حل مشکلات بین فردی بیاموزد. موضوعات رایج درمانی معمولا مربوط به مشکلات مربوط به تعامل با افراد مهم زندگی، مسایل مربوط به داغدیدگی های حل نشده، مشکلات موجود در محیط کار وغیره می شود.رفتاردرمانیهدف رفتار درمانی تغییر رفتارهای ناسالم وناخواسته از طریق دادن پاداش، تقویت و حساسیت زدایی است. حساسیت زدایی یا درمان مواجهه ای فرایندی است که در آن فرد با موضوعی که او را مضطرب می کند مواجهه می شود و با پاسخ های ناخواسته به مقابله می پردازد. در رفتار درمانی معمولا ما به همکاری افراد دیگر به خصوص اعضای مهم خانواده و دوستان نزدیک نیاز داریم.شناخت درمانیهدف شناخت درمانی شناسایی و تصحیح الگوهای فکری تحریف شده است که منجر به بروز عواطف و رفتارهای مشکل ساز می شود. در شناخت درمانی سعی بر این است که الگوهای فکری متعادل تری جایگزین این الگوهای فکری مخرب شوند. همانند رفتار درمانی در درمان شناختی نیز تمرکز بر روی مشکلات فعلی مراجع است تا تعارضات مربوط به گذشته فرد.درمان شناختی _ رفتاری (CBT)شامل ترکیب درمان رفتاری و درمان شناختی است و هدف آن شناسایی باورها ورفتارهای ناسالم و منفی و جایگزین کردن آنها با رفتارها و باورهای سالمتر است. شکل معمول CBT جلسات 45 دقیقه ای هفتگی است و در این درمان به مراجع تکالیف مختلف خا نگی داده می شود.

 

اشکال روان درمانی

درمان انفرادی
گروه درمانی
زوج درمانی
خانواده درمانی

 

آیا روان درمانی فردی موثر است؟

تحقیقات نشان داده است که بیشتر افرادی که روان درمانی دریافت کرده اند از علایم بیماری رها شده اند و توانسته اند در زندگی خود عملکرد بهتری داشته باشند. روان درمانی نشان داده است که باعث بهبود هیجانها و رفتارهای فرد می شود و با تغییرات مثبتی در مغز و بدن همراه است.

 

رازداری

اساسی ترین قسمت رواندرمانی راز داری است. مراجعان اغلب اوقات موضوعاتی کاملا محرمانه را در جلسه درمان عنوان می کنند روان درمانگران هم از لحاظ اخلاقی و هم از لحاظ قانونی موظف هستند که راز دار مراجعان خود باشند و اجازه ی مطرح کردن مسایل مرتبط با مراجع را با هیچ فرد ثالثی ندارند.

 

چه زمانی رازداری شکسته می شود؟

زمانی که احتمال خود کشی و دیگر کشی مطرح باشددستوری از دادگاه برای دریافت اطلاعات محرمانه آمده باشداحتمال سو استفاده و آسیب به کودکان وجود داشته باشد

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر در خصوص روان درمانی فردی به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

  • نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

  • نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید .

0/5 ( 0 نظر )
Call Now Button